Valandų

Valandų dūžių melodijos

Tarptautinio Vilniaus kariliono festivalio ir daugybės proginių kariliono koncertų organizatorius, menininkas Jurgis Pauliukas inicijavo projektą „Miesto laikrodis“, kurį įgyvendino kartu su žinomu japonų kariljonininku Toru Takao. Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios, esančios prie sostinės Lukiškių aikštės, varpinėje įrengtas karilionas nuo šio balandžio skelbia valandas muzikinėmis melodijomis.
Pasak projekto sumanytojo Jurgio Pauliuko, iki šiol Vilniaus karilionas, esantis prie pat Lukiškių aikštės įsikūrusioje dominikonų vienuolyno Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje, tam tikromis valandomis grodavo įvairias melodijas.
„Tačiau jau kelerius metus puoselėjau idėją, kad kiekvienos valandos dūžiai skambėtų kaip autentiškas kūrinys. Ir nebūtinai ritmiškas, juk gyvenimas toks nėra. Tačiau įsivaizdavau, kad juos sietų bendra (dienos) gija“, – dalijasi J. Pauliukas.
Jurgio idėja sudomino iš Japonijos kilusį kariljonininką Toru Takao, kuris koncertuoja daugelyje šalių ir, beje, yra dažnas svečias Lietuvoje: „Projektas yra unikalus, apie tokį pasaulyje dar negirdėjau. Todėl su malonumu jo ėmiausi“.

J. Pauliukas sako, jog kompozitorius įgyvendino visus jo sumanymus.

„Jis iškart suprato mintį, kad melodija skambėtų ne išmušus valandai, o skambėdama paskelbtų ją. Be to, būtų autentiška ir atlieptų dienos ritmą. Ir dar – vienaip melodija būtų girdima stovint netoliese kariliono bokšto (daugiau mažų varpų skambėjimo), kitaip – esant toliau nuo jo. Tačiau juk tai ir kuria miesto paveikslą!“ – įsitikinęs J. Pauliukas.

Menininkas pasakoja, kad kiekvieną valandą (nuo 9 iki 21 val.) skamba melodija, artima vilniečiui, jo mintims, gyvenimo ritmui ir mažoms kasdienybės detalėms. Klausytis geriausia Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios šventoriuje ar Lukiškių aikštės prieigose.

Miesto laikrodžio“ valandos pagal Toru ir Jurgį:

9 val. Ryto pareigos. Diena visada prasideda audringai. Negailestinga pareiga keltis. Pareiga pasiruošti ir padėti susiruošti šeimai naujai dienai. Tada piko valanda viešajame eisme. Visa, kas nutinka ryte, yra kantrybės išbandymas. Melodija sukurta amerikiečių kompozitoriaus Arono Coplando, beje, turinčio lietuviškų šaknų, stiliumi.

10 val. Svajoju apie Balį. Atvykę į darbą šiek tiek atsipalaiduojame ir pradedame nesibaigiančių darbų rutiną. O ji priveda prie svajonių pabėgti ten, kur dar nebuvome. Egzotišką kūrinį įkvėpė šioje saloje susiformavęs gamelanų orkestras, atliekantis instrumentines kompozicijas ir akompanuojantis šokiui bei šešėlių teatrui.

11 val. Kvėpuok giliau. Suerzino kolega? Įkyrus klientas? Atrodo, kad tuoj sprogsi? Tiesiog giliai įkvėpk ir nusiramink. Dar tik dienos pradžia. Lėta žemo tono muzika padės nurimti.

12 val. Džiaugsmo laikas. Pietų pertrauka visus džiugina. Eik į miestą su kolega, rask naujų kavinių ir restoranų, sutik naujų žmonių. Paprasta ir neįkyri, bet charakteringa muzika neužgoš šio meto.

13 val. Prisiminus lietų. Iš pradžių tik lašelis iš dangaus. Paskui antras. Ir daugiau. O paskui – buuum! Perkūnas iš giedro dangaus. Metas grįžti į darbą.

14 val. Harmonijos laikas. Kai vienu metu skamba daugiau nei keli varpai, daugybė garsų sukuria nepakartojamą atmosferą. Tiesiog harmoningą laiką iš šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios varpinės.

15 val. Trečia tiesos valanda. Tiesa slypi tarp žodžių. Jos negalima išreikšti žodžiais. O jei kalbame, iškart tiesa tampa netiesa. Gėris ir blogis, juoda ir balta, saulė ir mėnulis, nėra nieko amžino ir galutinio. Aiškiai egzistuoja tik „nieko“.

16 val. Tingus laikas arbatai. Tingią akimirką primena bliuzo melodija. Gana, juk jau nenori sėdėti biure. Gal jau laikas arbatos puodeliui? O gal jos jau per daug?.. Ai, dar vieną…

17 val. Pakeliui namo. Lengvi žingsniai. Laisvė: nebėra vadovų, klientų, pareigų ir įsipareigojimų. Tam tinka lengvi, ritmiški bosai ir atvira melodija.

18 val. Tuščio šaldytuvo baimė. Grįžus namo netikėtai nustebina tuščias šaldytuvas. Suardyta nekintanti dienos kasdienybė kelia nerimą.

19 val. Energijos tėkmė. Dienos darbai baigti, atsipalaidavus užplūsta energija. Maži varpeliai šoka kartu su valandos dūžių smūgiais.

20 val. Vienišas mėnulis. Labai malonu būti kartu su šeima ar draugais. Vienišas lieka tik mėnulis. Bet juk kartais ir tu nori pabūti vienas kaip mėnulis?

21 val. Vakaro žvaigždžių melodija. Dienos triukšmą nutildo nakties vėsa. Parke priešais bažnyčią staiga pasigirsta skambantys varpai. Jie sukuria tylą, tylesnę už pačią tylą. Juk tada ir išgirstame danguje dainuojančias žvaigždes.